connection
Twoja działka to HR?

Jeśli tak, to gratuluję! Działy HR w firmach potrzebują dzisiaj specjalistów... ale najlepiej ze znajomością języka angielskiego i to w swojej dziedzinie! Dlatego cieszę się, że tu jesteś, ponieważ chcę Ci teraz zaproponować profesjonalnie skrojony kurs o nazwie English for HR. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Zapraszam!

więcej »

A A A

Jak się uczyć?

Zygmunt Broniarek wydał jakiś czas temu skromną książeczkę do nauki języka angielskiego pod tytułem „Broniarek uczy języków – 365 dni z angielskim”. W książęczce tej znajdziesz cenne zasady nauki języków obcych. Poświęć te kilka chwil na analizę poniższych wskazówek. Może będą one dla Ciebie motywacją do podjęcia trudu nauki języka obcego, a może dostrzeżesz w nich coś, co zainspiruje Cię do zmiany swojego dotychczasowego sposobu pracy z językiem…

 

1. Jeżeli uczysz się języka sam, zaczynaj naukę małymi porcjami: po jednym zdaniu, a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe. Lepiej znać mniej obcego tekstu płynnie, niż więcej - "po łebkach". 

2. Jeżeli uczęszczasz do szkoły lub na kursy, MUSISZ w domu utrwalać to, czego się na lekcji nauczyłeś. Zrób to tego samego dnia. NIE WOLNO Ci przerywać kontaktu z językiem w te dni, w których lekcji nie masz. POD ŻADNYM POZOREM! W dzień wolny od lekcji powtarzaj to, czego się nauczyłeś poprzedniego dnia. Wiele osób uważa, że samo zapisanie się na kurs obcego języka wystarcza do nauczenia się go. Nic bardziej błędnego. Jeżeli sam nie włożysz wysiłku w naukę języka obcego, NIKT Cię go nie nauczy. 

3. Weekendy (soboty i niedziele) nie mogą być pretekstem do nieuczenia się obcego języka. Zasada jest następująca: ucz się języka obcego PRZEZ SIEDEM DNI W TYGODNIU. 

4. Jeżeli z jakichś względów musisz przerwać naukę na kilka dni, podejmij ją natychmiast, gdy tylko możesz. Nie mów sobie samemu:" Rozpocznę od jutra". Nie! Rozpocznij naukę od tej godziny, w której już możesz to zrobić. 

5. Tylko ciężka, obłożna choroba może przerwać naukę języka obcego w ogóle. Natomiast na przykład lekkie przeziębienie i konieczność przeleżenia dnia w łóżku jest wspaniałą okazją do UCZENIA się języka, a nie do UNIKANIA tego. 

6. Nie zrażaj się trudnościami, ucz się, ucz się i jeszcze raz ucz się. Im intensywniejsza będzie Twoja nauka, tym szybciej będziesz mówił obcym językiem. 

7. Wiedz, że do nauki języka obcego nie są potrzebne specjalne zdolności, przeciętna inteligencja wystarczy. Specjalne zdolności są potrzebne do nauczenia się DOBREGO AKCENTU w obcym języku, nie zaś do płynnego mówienia tym językiem. Lepiej mówić płynnie obcym językiem z nie najlepszym akcentem, niż nie mówić nim w ogóle. 

8. Pamiętaj, że tylko Ci znają rzeczywiście dobrze obcy język, którzy władają nim w mowie i w piśmie. Musisz więc ćwiczyć także pisanie. Ale nie smuć się, jeżeli nie umiesz jeszcze dobrze pisać w obcym języku, natomiast możesz nim mówić, to i tak bardzo, bardzo dużo. 

9. Ciesz się z każdej okazji publicznego wypowiadania się w języku obcym. Przygotuj się do takiej wypowiedzi jak najsolidniej. Zobaczysz, jaka to uciecha i radość. 

10. I wiedz, że dobre opanowanie jednego języka obcego ułatwia nauczenie się następnego.